Blundstone Arena, Derwent Street, Bellerive TAS 7018, Australia

(03) 6244 2155

  • facebook

©2017 by Clarence Football Club. Proudly created with Wix.com

2018 PLAYER AWARDS

 UNDER EIGHTEEN

Jack Riewoldt Medal

Best and Fairest                                           -                                   SAM LEWIS-JOHNSON

Runner UP                                                   -                                   ADRIAN BUTTERWORTH

Most Consistent                                          -                                   BRADY HAYDEN

Best in Finals                                               -                                   OLLIE DAVIS

Best First Year Player - Shared                    -                                   OLLIE DAVIS                      

                                                                        -                                   ADRIAN BUTTERWORTH

Most Courageous                                       -                                   JOSH JORDAN

Coaches Award                                           -                                   JOSH NUS

 

WOMEN

Vanessa Mayer Medal

Best and Fairest                                           -                                   MADDY SMITH                   

Runner UP                                                   -                                   GEORGIA PENNICOTT

Best in Finals Series                                      -                                   LOVETH OCHAYI

Most Improved                                            -                                   DARCY ELLISTON

Most Consistent Player                              -                                   JACINTA LIMBRICK

Best First Year Player                                    -                                   BRONTE SCOTT

Leading Goal Kicker Award                       -                                   MADDY SMITH

Coach’s Award                                              -                                   KATH JOHNSON

Joan Missen Trophy                                  -                                   JAN BRESNEHAN                         

DEVELOPMENT

Gavin Cooney Medal  

Best and Fairest – Joint Winners              -                                   TRENT HOPE      

                                                                        -                                    JORDAN YOUNG

Runner UP                                                 -                                   OSCAR PAPROTNY

Best in Finals Series                                   -                                   SAM GREEN           

Most Improved                                           -                                   JAMES BEALEY     

Most Consistent Player                              -                                   ALEX GAUL 

Best First Year Player                                 -                                   JACK PRESHAW   

Leading Goal Kicker Award-                     -                                   DANIEL REIMERS

Coach’s Award                                           -                                   TOM MARSHALL

 

SENIORS

Chris Riewoldt Medal

Best and Fairest                                           -                                   BRADY JONES       

Runner UP                                                   -                                   RYAN BAILEY         

Best in Finals Series                                      -                                   BRADY JONES

Most Improved                                            -                                   OSCAR PAPROTNY          

Most Consistent Player                               -                                   JAMES HOLMES    

Best First Year Player                                     -                                   TROY CUNLIFFE   

Leading Goal Kicker Award-                      -                                   CHRIS NIELD

Coach’s Award                                             -                                   FLETCHER SEYMOUR

 

MILESTONE AWARD WINNERS

  

FIFTY GAMES

JACINTA LIMBRICK

SOPHIE PENNICOTT

GEORGIA PENNICOTT

ASHTON DICKENSON

TAYLOR WILLIAMSON

  

ONE HUNDRED GAMES

 MATT LING

 GABBY CHAMBERS