• facebook

(03) 6244 2155

Blundstone Arena, Derwent Street, Bellerive TAS 7018, Australia

©2017 by Clarence Football Club. Proudly created with Wix.com

2019 AWARD WINNERS  

 

DANIEL HULM RISING STAR                        -                       ADRIAN BUTTERWORTH

 

UNDER EIGHTEEN - Jack Riewoldt Medal

 

Best and Fairest                                              –                     DARCY GARDNER

Runner UP                                                      –                     HARRY GARDNER

Best in Finals                                                  –                     JACOB YOUNG

Most Consistent                                             –                     TOM BURGESS

Best First Year Player                                        –                     BAKER SMITH

Most Courageous                                           –                     MYLES SAWFORD

Coaches Award                                              -                      LIAM O’SULLIVAN

 

DEVELOPMENT - Gavin Cooney Medal

 

Best and Fairest-                                            -                       JACK TREMAYNE AND DYLAN HOWLETT

Runner UP                                                     –                      JOSHUA JORDAN

Best In Finals                                                 –                      BRADY HAYDEN

Most Consistent                                           -                       JORDAN EDE

Most Improved                                              –                      DANIEL PULFORD

Best 1st year player                                        –                      OLIVER PRESHAW

Leading Goal-kicker                                     –                      NOAH HOLMES

Coaches Award                                                -                       KAYDE SAWARD

 

WOMEN - Vanessa Mayer Medal

 

Best and Fairest                                             –                      NICOLE BRESNEHAN

Runner UP                                                     –                      BRONTE SCOTT

Best in Finals                                                 –                      MELANIE WISE

Most Consistent                                            –                      JESSIE WILLIAMS

Most Improved                                              –                      BRIANNA OATES

Best First Year Player                                    –                      ALICE HARDNER

Leading Goal-kicker                                     –                      JESSIE WILLIAMS

Coaches Award                                              –                      AMY PROKOPIEC

 

JOAN MIZZEN TROPHY                             –                      GRACE MITCHELL

 

SENIORS - Chris Riewoldt Medal

 

Best and Fairest                                              –                     BRADY JONES

Runner UP                                                     –                     CLINT RILEY

Most Consistent                                             –                     JAMES BEALEY

Most Improved                                               –                     KEREN HOWLETT

Best First Year Player                                     –                     ETHAN JACKSON

Leading Goal-kicker                                     –                     CHRISTOPHER NIELD

Coaches Award                                             –                      TRENT HOPE AND JACK PRESHAW

 

 

MILESTONES

 

FIFTY GAMES

 

Rachel Archer 

Nicole Bresnehan

Grace Mitchell

Melanie Wise

James Holmes

Zac Buechner

Clint Riley

 

0NE HUNDRED GAMES

 

Jarrod Harper

 

 

ONE HUNDRED AND FIFTY GAMES

 

Jason Bailey and also Life Membership